Privátní gastroenterologické centrum Liberec
Laserové centrum pro léčbu hemoroidů

Léčba hemoroidů

Hovorově hemeroidy, hemerojdy, zlatá žíla , vlk

Znáte pocit píchání v konečníku, nemožnost v klidu sedět, posedáváte, bojíte se jít na stolici pro doprovodnou bolesti, objevuje se krev na papíře a kape do mísy?

Je čas navštívit lékaře – specialistu aby Vám pomohl a rozptýlit Vaše obavy.

Onemocnění patří do kategorie nemocí o kterých se moc nemluví a řada pacientů s obavy před vyšetřováním a operací trpí obtížemi řadu let. Jedná se však o onemocnění snadno zjistitelné a v době moderní techniky léčitelné až 90 procentní úspěšností . Je nutno vyšetření neodkládat a obrátit se na specializované pracoviště.

Naše proktologická ambulance patří k nejlépe vybaveným pracovištím v republice a touto problematikou se zabýváme nejméně 20 let.

Naše krédo: „Rychle zjistit příčinu a ušít léčbu na míru pacientovi

Co jsou hemoroidy a fissura?

Hemoroidy / hemeroidy, zlatá žíla / jsou žilní pleteně v oblasti konečníku, které má každý jedinec. Jsou to hydraulytické polštáře, které napomáhají uzavírat řitní otvor. Během pohybu střev se tyto polštářky zmenšují, aby stolici umožnily průchod ven. Až u 75% obyvatelstva se objevují v určitém období obtíže typu svědění, krev na papíře i míse, zduřelé uzle , pálení a řezání, hlen ve stolici. Ale pouze 30% pacientů vyhledá pomoc . Obtížím nahrává sedavý způsob života, zácpa, těhotenství, strava bez vlákniny, omezení pohybu, rodinné předpoklady, křečové žíly na končetinách.

Fissura – relativně časté a jedno z nejbolestivějších onemocnění konečníku. Jedná se o podélný vřed na rozhraní anokutálním vyvolávající spasmus vnitřního svěrače konečníku.

Nejčastěji v 80% se vyskytuje u zadní komisury- kostrče a často spojeno s výskytem tzv. strážní řasy v této lokalizaci tj edematózní řasy na konci praskliny. Můžeme je rozdělit na akutní a chronické trhliny, kdy přechod mezi nimi je pozvolný. O chronických hovoříme tehdy, kdy se vřed nezhojí do 6 týdnů. Vlastní léčba je pomalá a svízelná a je nutno mít na vědomi , že „ vzniká náhle, ale hojí se dlouho”. Toto známé heslo však dovedeme novými metodami zkrátit a ulevit pacientovi.

Typy hemoroidů

Zevní hemeroidy – jsou kožní řasy, výběžky kolem řitního otvoru zjistitelné pouhým okem. Jsou spíše hygienickým problémem a způsobují svěděním , vlhkost oblasti, dráždění kůže.
Vnitřní hemoroidy – jsou uloženy uvnitř a jsou zjistitelné při anoskopii nebo kolonoskopii. Dle velikosti a vyhřezávání k řitního otvoru se rozlišují na 4 stupně.


I.stupeň – uzly jsou jen nepatrně zvětšeny, při vypráznění nevyhřezávají navenek. Jsou provázeny pocitem tlaku a krvácením. Jsou viditelné
II. stupeň – uzly během defekace prolabují navenek mimo kanál, ale po ukončení defekace se spontánně vracejí dovnitř. Jsou doprovázeny tupým tlakem, svěděním, pálením, krvácením.
III. stupeň – uzly jsou trvale vyhřezlé mimo kanál. Lze je tlakem prstů zasunout. Projevují se hlavně pocitem zduření, vlhnutí, výtoku , krvácením a špiněním prádla po unik stolice.
IV. stupeň – uzly jsou trvale prolabované navenek, fixované a fibrozní a komplikované často zánětem, vředovatěním a otokem.

Jak se hemoroidy léčí?

Všeobecně lze říci, že :

  • Hemoroidy l.stupně vyžadují převážně lokální léčbu a venotonika. Dnes se však prosazuje Help –HALO Laser.
  • Hemoroidy 2. až 4. stupně již vyžadují nějaký typ zákroku nebo operaci.

Metody léčby

  • Barronova ligace
  • InfraRed koagulace – měkký laser
  • Hemoron
  • Help-HALO Laser

Volba metody případně jejich kombinace závisí na velikosti – stupni hemoroidů a na obtížích pacienta. Snaha je postupovat individuálně a „šít léčbu dle pacienta”!

Výhody metod

  • Žádné řezání a otevřené rány
  • Krátká doba ošetření
  • Pacient může zpět do práce další den po zákroku
  • Velmi vysoké procento úspěšnosti

Metody

Barronova ligace:

Pomocí podtlaku je nasán uzel do čepičky přístroje a na bázi uzlu se aplikuje gumový kroužek. V průběhu ošetření se může aplikovat i několik kroužků. Ošetření se provádí bez anestezie , ambulantně. Kroužek zamezí přístupu krve do hemoroidu a po 5-10 dnech společně odpadnou s vytvořením jizvy a zpevněním uvolněné sliznice. Dle počku hemoroidů se výkon může opakovat za 3-4 týdny v jiné lokalizaci. Výkon je někdy doprovázen 1-2 dny neurčitým mírně bolestivým tlakem v konečníku. Podáváme analgetika a ledujeme. V ojedinělých případech je nutno nasadit antibiotika. Úspěšnost vyléčení je až 80% s minimem recidiv v dlouhodobém průběhu. Metoda je vhodná pro II. a III. Stadia hemoroidů.

 

Hemoron :

Při léčbě Hemoronem se aplikuje monofazický proud o intenzitě 8- 16 mA na cévy hemoroidů. Následně vzniká suchá čistá aseptická nekróza cév a hemoroidů, atrofie, odloučení tkáně a vyhojení. Elektroléčbu užíváme pouze na vnitřní hemoroidy I. až III. stadia.

Koagulace infračerveným světlem – měkký laser

Při ošetření se l – 1,5 vteřiny aplikuje na bázi hemoroidů infračervené světlo ve 4 až 5 místech. Tepelným efektem světla se dosahuje uzavření krevního zásobení uzlu a jeho postupného zajizevní. Při ošettření pocitujete mírný pálivý tlak v konečníku. Celý zákrok se může opakovat za 3 – 4 týdny v jiné lokalizaci. Za 4 až 10 dní po zákroku se může objevit mírné krvácení při stolici. Metoda je vhodná pro hemoroidy I. a II.stupně.

Help – HALO Laser – NOVINKA !

Unikátní metoda ošetření hemoroidů využívající energie diodového laseru, při kterém je přímo vyhledána a ošetření přívodná tepna. Ultrazvuková sonda doppleru detekuje v submukóze hemoroidální teplu a následně je toto místo ošetřeno krátkodobým působením laserové energie, aby opětovně sonda doppleru potvrdila úspěšnost uzávěru cévy. Tímto způsobem se ošetří všechny hlavní tepny ústí konečníku s přerušením toku krve a smrštěním uzlů, které následně vede k vymizení potíží pacienta.

Nejčastější otázky

Mám strach z bolestivého vyšetření ?

Každý jedinec jinak vnímá bolest a reaguje na onemocnění. Snažíme se pohovorem a rozborem obtíží pacienta uklidnít, vysvětlíme u podstatu vyšetření a případně použijeme znecuitlivující mas na úvodu vyšetření . U velmi citlivých pacientů může aplikovat injekci nebo použít zklidnění dýchání „Rajského plynu”

Jsou Vaše metody léčby definitivní řešení hemoroidů ?

Není možno zaručit na 100% , že se hemoroidy znovu neudělají. Z velké míry to závisí i na pacientovi, jeho stravovacích zvyklostech, způsobu života, pohybové aktivitě a sklonu k zácpě. Pokud v rodině je častý výskyt křečových žil a hemoroidů, pak je pravděpodobnost výskytu těchto obtíží vyšší. Všechny používané metody jsou vysoce účinné a jejich kombinací lze dosáhnout zlepšení až v 90 % případů.

Zde opět platí naše krédo: „ Ušít léčbu dle pacienta „

Jak probíhá ošetření?

Po objednání provedeme pohovor s pacientem a zjistíme typ obtíží, optáme se na rodinné zatížení a životní styl a stravování. Následně v poloze na boku vyšetříme vlastní konečník nejdříve pohledem a pak prstem v rukavici. Zavedeme flexibilní sigmoideoskop do vzdálenosti 40-50cm k vyloučení zánětu zúžení, polypů a rakoviny …. Při vytahování přístroje detailně vyšetření i oblast hemoroidů zevnitř a případně připojíme anoskopii přímo na hemoroidy a svěrače. Vyšetření trvá do 5 minut a pacient má pocit mírného tlaku a nafouknutí. Tento přístup má zajistit ochranu před rakovinou střeva a vede nás k tomu l. místo na světě ve výskytu a úmrtí na rakovinu tlustého střeva.

Jsou zákroky bezpečné ?

Absolutní bezrizikovost navrhovaných ošetření nemůže zaručit žádný lékař. Dlouholetá zkušenost a moderní přístroje omezují možnost komplikací. Po výkonech může být v prvních den mírná bolestivost a nutkání v konečníku , malá příměs krve na papíře a stolici. Záněty a velká krvácení po ošetření jsou extrémně vzácné.

Kdy se mám objednat na vyšetření ?

Objevení krve vyvolává u pacienta paniku a bolesti konečníku , zduřelé uzle mu znepříjemňují život a práci. Je lépe navštívit specialistu a ujistit se, že se nejedná o vážnější onemocnění, prodiskutovat obtíže, rozebrat životní styl a naplánovat léčebný postup. Odstraníte strach a z neznámého a zabráníte zhoršování hemoroidy až do stadia, kdy jen operace bude řešením.